📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    A merchant mixes two varieties of rice of 6 kg and 4 kg,

    which cost him Rs. 7 and Rs. 5 per kg, respectively. What is the cost price (in Rs.) of the mixture per kg?
    A Rs. 5.9 Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs. 6.2 Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs. 6.5 Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs. 6.7 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Required cost price = (7 × 6 + 5 × 4) ÷ (6 + 4) = (62 / 10) = Rs. 6.2

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call