Question
A cylindrical water tank has a radius of 7 m and a
height of 10 m. How much water will the tank hold in liters?Solution
The volume of a cylinder is given by the formula: Volume = πr²h Substitute the given values: Volume = π × 7² × 10 = π × 49 × 10 = 490π Now, approximate π = 3.14: Volume = 490 × 3.14 = 1538.6 m³ Since 1 m³ = 1000 liters, the volume in liters is: 1538.6 × 1000 = 1,538,600 liters Correct Option: d
A solid metal sphere of radius 6 cm is melted and recast into solid hemispheres of radius 3 cm. How many such hemispheres are formed?
A square is converted into a rectangle by increasing its length by 50 % and decreasing its width by 20%. Which of the following statements is true?
- If the lateral surface area of a regular tetrahedron is 432√3 cm², then find its volume.
The external dimensions of a cuboidal container, with a thickness of 2 cm, are 24 cm in length, 20 cm in breadth, and 18 cm in height. If each cubic cen...
- The total surface area of a cylindrical pipe is 6,160 cm², and its radius is 22 cm. If the height of the cylinder is written as (k - 5), calculate the val...
Curved surface area of a cylinder is 440 cm². The base circumference is 44 cm. What is its volume?
A rectangular field is 50 m long and 30 m wide. A path of width 2 m is built inside the field along all sides. Find the area of the path.
One side of a parallelogram is 25 cm and its distance from the opposite side is 9 cm. The area of the parallelogram is:
...A rectangular plot has an area of 490 m². If the length of the rectangular plot is 24.5 m. Find the perimeter of the rectangular plot.
- 'A hall has a floor covered with rectangular tiles, each measuring 90 cm by 50 cm. The hall’s dimensions are 720 cm in length and 3 meters in width. Find...