Question
A closed wooden box of uniform thickness has length,
breadth and height 20cms, 16cms and 12 cms respectively. If the thickness of the wooden block is 2 cms. What would be the inner surface area of the box?Solution
Inner length = 16 cm Inner width = 12 cm Inner height = 8 cm Inner surface area = 2(lb + bh + lh) = 2 (16 × 12 + 12 × 8 + 8 × 16 ) = 2 (192 + 96 + 128) = 2 × 416 = 832 cm2.
Match the following terms with their definitions in the context of environmental science:
Consider the following Statements.
(1) Ozone depletion refers to the phenomenon of reductions in the amount of ozone in the stratosphere.
...
Match the following influential figures to their contributions to the environmental movement:
What are effective methods to reduce air pollution?
(A) Increased use of fossil fuels
(B) Afforestation
(C) Carpooling
(D) U...
Match the following environmental treaties with their primary focus:
What significant event marked a turning point in global environmental policy in the 20th century?
The headquarters of the International Renewable Energy Agency (IRENA) is in which city?
Which of the following is correct related to the Forest (Conservation) Act, 1980?
(A) Was enacted to prevent deforestation
(B) Promotes th...
Identify the correct statements about the Chipko Movement:
1. It began in the 1970s in the Garhwal Himalayas.
2. The primary method of pro...
What term is used to describe water that is safe and palatable for human consumption?