Question
A car has to cover a distance of 240 km in 30 hours. If
it covers half of the journey in 3/5 th of the time, the speed to cover the remaining distance in the time left has to be:Solution
Total Distance = 240km Total Time = 30 hours He covers half of the Journey in 3/5th of the time = 30 × 3/5 = 18 hours Now remaining Distance = 240 – 120 = 120km Remaining time = 12 hours Speed to cover the distance of 120 km will be = 120/12 = 10km/hr
A boat goes 8 km an hour in still water, but takes twice as much time in going the same distance against the current. The speed of the current (in km/ho...
A submarine can navigate 112 km upstream and 130 km downstream, and it takes a total of 8 hours and 6 minutes to complete this journey. Now, the task is...
A man takes a total time of 5 hours to cover 36 km downstream and 18 km upstream, while the man takes the same time to cover 54 km downstream and 12 km ...
A boat travelled 8km upstream in 30 minutes and 6 km downstream in 15 minutes. Then in how long it will take to go 12 km in still water?
A boat covers 36 km downstream in 2 hours, and it takes 3 hours to cover the same distance upstream. What is the speed of the current?
- A boat has a speed of 18 km/h in still water, while the stream flows at 6 km/h. How much time (in hours) will it take the boat to travel 180 km upstream an...
- Boat ‘R’ travels thrice as fast as boat ‘S’ in still water. If they start from points 450 km apart and move towards each other, meeting after 5 hou...
The speed of a boat downstream is 20% more than the speed of the boat in still water. If the boat can travel a distance of 288 km upstream in 18 hours, ...
A boat travels 30 km upstream and 45 km downstream in 6 hours. If the speed of the stream is 4 km/h and the boat’s speed in still water is 8 km/h, wha...
A boat takes 7 hours to cover 266 km upstream and 9 hours to cover 468 km downstream. Find the time taken by the boat to cover 528 km upstream and 540 k...