Question
The ratio of the speed of a boat in downstream and speed
of the stream is 7:2. If the speed of the current is 4 km/hr, then find the distance travelled (in km) upstream in 3 hours.Solution
Let speed of downstream and speed of stream be 7x and 2x respectively. Speed of current => 2x = 4 => x = 2 km/hr Downstream speed = 7 * 2 = 14 km/h Speed of boat = 14 - 4 = 10 km/hr Upstream speed = 10 - 4 = 6 km/h Distance travelled upstream in 3 hr = 6 * 3 = 18 km.
What is the total value of ₹2,000 banknotes in circulation at the close of business on May 19, 2023?
Which of the following statements about NTPC Renewable Energy Ltd.'s solar project is/are correct?
1. The first solar project of NTPC Renewable E...
State Bank of India (SBI), has floated a green rupee term-deposit scheme to raise money for financing environment-friendly projects. Which of the follow...
Which of the following Statements about NPCI is/are True?
I- It was established in 2014.
II- NPCI is an initiative taken by the Reserve Ba...
The Reserve Bank of India (RBI) has revised investment norms for commercial banks, making it more rigid as it created a new category namely – fair val...
IREDA's Loan Book grew by _____ percent, reaching Rs . 59,698 . 11 crores as of March 31, 2024 .
Nehru Memorial Museum and Library has been renamed as?
Which legislative assembly became the first in Independent India to pass a Uniform Civil Code Bill?
The US is going to donate 2.2 million doses of pediatric vaccines to which country?
Which of the following bonds have a variable rate of interest?