Question
If the speed of the current is 4 km/hr and the ratio of
the speed of the boat in downstream to the speed of the stream is 7:2, what is the distance travelled (in km) upstream in 4 hours?Solution
Let the speed of downstream and speed of stream be 7x and 2x respectively. Speed of current => 2x = 4 => x = 2 km/hr Downstream speed = 7 × 2 = 14 km/h Speed of boat = 14 - 4 = 10 km/hr Upstream speed = 10 - 4 = 6 km/h Distance travelled upstream in 4 hr = 6 × 4 = 24 km
Chintzy
Magnanimous
...Recoup
The book provides a lucid explanation of complex concepts.
Select the most appropriate ANTONYM of the bold word.
The politician was flummoxed by the questions put to him.
Obsession with writing.
Choose the correct synonym for the given wordÂ
DisgraceÂ
- Choose a word that is similar in meaning to the given word.
Brief Select the most appropriate ANTONYM of the highlighted word.
It was an impetuous decision to buy a car when he didn’t have a job.
Puerile