Question
The velocity of a boat when moving downstream is 18 km/h
greater than the speed of the stream. If it takes the boat 8 hours to travel 192 km downstream, determine the time it will take the boat to cover a distance of 90 km upstream.Solution
ATQ, Let, speed of stream be ‘a’ km/h Speed of boat in downstream = ‘a + 18’ km/h So, 192/(a + 18) = 8 192 = 8a + 144 8a = 48 a = 6 Required time taken = 90/(18 – 6) = 90/12 = 7.5 hrs
According to a recent report by the World Gold Council India is at what place as a Gold recycling country?
The Odisha Cabinet recently approved the proposal to include which language in the 8th Schedule of the Constitution?
What is the name of the first corporate credit card on the RuPay network launched by IndusInd Bank?
The Asian Development Bank (ADB) has approved a _________ loan to build quality infrastructure and services toward improving urban livability and mobili...
What is the full name of the recently launched MAHA-EV mission?
How many new metro projects were inaugurated by Prime Minister Modi in January 2025?
What is the Mukhya Mantri Ujjwal Jharkhand Yojana, and what is its objective?
Which of the following statements is/are not true with respect to the amnesty scheme launched by the Finance Ministry for filing appeals against GST dem...
Who has been elected as the new President of Singapore?
Which payment company has launched a stock broking platform Share. Market that went live with stocks and exchange trading funds, as it expanded its rang...