Question
The ratio of Alex's boat speed in calm water to the
speed of the stream is 5:1, respectively. If the boat can traverse 144 km against the current and 360 km with the current in a total time of 8 hours, determine how long it takes for the boat to cover a distance of 192 km in calm water.Solution
ATQ, Let speed of boat in still water and speed of stream is ‘5a’ km/h and ‘a’ km/h, respectively. Speed of boat in upstream = 5a – a = 4a km/h Speed of boat in downstream = 5a + a = 6a km/h So, [(144/4a) + (360/6a)] = 8 Or, [(36/a) + (60/6a)] = 8 Or, a = (96/8) = 12 So, speed of boat in still water = 12 × 5 = 60 km/h Desired time = 192/60 = 3.2 hours = 3 hours 12 minutes
In April 2019, scientists in _______produced the world’s first 3D printed heart using human tissue.
Which Indian athlete won the title of Lausanne Diamond League held in Europe?
How much has SEBI allocated for the liquidity window facility for debt securities through a stock exchange mechanism, starting November 1, 2024?
Which of the following pollutants in water causes 'Minamata' disease?
Which of the following countries will be hosting the G- 20 Summit for the year 2023?
Where is the Diesel Locomotive Works located?
Which of the following statements is correct
A. ADRs/GDRs are considered to be part of FDI, therefore need to conform to the FDI policy
<...AYUSH Ministry recently set up a Homeopathic research institute in:
Recently, where was the National Education Conference ‘GyanKumbh’ held?
Where in India the first ever Underwater Metro Train to be set up in which city and will be operated from the year 2023?