Question
The velocity of a vessel in calm waters is 4.5 times the
speed of the current. If the disparity between the boat's speed when moving against the current and with the current is 24 km/hr, calculate the duration it takes for the boat to journey 336 km upstream.Solution
ATQ, Let the speed of the stream be βaβ km/hr Therefore, speed of the boat in still water = β4.5aβ km/hr Upstream speed of the boat = 4.5a β a = β3.5aβ km/hr Downstream speed of the boat = a + 4.5a = β5.5aβ km/hr ATQ, 5.5a β 3.5a = 24 Or, 2a = 24 Or, a = 12 Therefore, upstream speed of the boat = 3.5a = 42 km/hr Required time taken = 336/42 = 8 hours
Who among the following person sits second to the right of M?
How is F related to G?
Who is from Kolkata?
Which of the following statements is not correct?
Read the directions carefully and answer the following question.
Seven persons A, B, C, D, E, F and G are sitting in the straight horizontal li...
Five persons D, E, F, G and H are sitting in straight line facing towards the north. F sits second from the left end. Only one person sits between F an...
Which of the following statement is true?
I) V sits second to the left of the one who uses Samsung
II) T sits immediate right of R
III) R uses Asus
Who among the following is an immediate neighbor of B?
In which of the following combination both the persons are facing towards each other?
Which of the following statement is true?