Question
Determine the speed of a Ship in calm water, given that
the Ship's speed downstream is 20% greater than its speed in still water. If the Ship can cover 48 km both upstream and downstream in a total of 5 hours, what is the speed of the Ship in still water?Solution
ATQ, Let speed of Ship in still water is β5aβ km/h Speed of Ship in downstream = 1.20 Γ 5a = 6a Speed of stream = 6a β 5a = a km/h Speed of Ship in upstream = 5a β a = 4a km/h So, (48/6a) + (48/4a) = 5 Or, (8/a) + (12/a) = 5 Or, a = (8 + 12)/5 = 4 Speed of Ship in still water = 5 Γ 4 = 20 km/hr
Since which year was the construction of Fort Aguada started?
Members of which phylum are known as sponges?
Who can make the rules related to peace, prosperity and good governance in the Andaman and Nicobar Islands?
Classification of a wilful defaulter occurs after how many months of an account becoming NPA?
Choose the correct answer:
7845 β ? = 8461β3569
Which of the following CANNOT be grouped under physiographic divisions of India?
Which of the following statements is /are correct in the context of The Jammu and Kashmir Official Languages Bill, 2020.
1. The Bill was for th...
IBFC full form
In what architectural style is the Ram Mandir in Ayodhya designed?
Gini coefficient is associated with which of the following measurements in an economy?