Question
A man rows upstream 10 km and downstream 15 km
taking 5 hours each. Find the speed of current.Solution
Distance upstream= 10 km, time taken to row upstream = 5 hrs. Speed upstream = 10/ 5 = 2 km/hr. Distance downstream= 15 km, Time taken to row downstream = 5 hrs. Speed downstream = 15 /5 = 3 km/hr. Speed of the current =(3 – 2) x ½ = 0.5 km / hr
If 2 K bits/second is bit rate, what is the minimum PCM bandwidth required for successful transmission?Â
State true or false                              Â
ODBC drivers are available for Oracle, Sybase, Informix, Mic...
Which is connectionless and unreliable protocol
What is the primary disadvantage of using an array as a data structure?
State true or false
A ping of death attack involves sending a malformed packet to a targeted machine, resulting in deleterious behavior such ...
In the Knuth-Morris-Pratt (KMP) algorithm, the Longest Proper Prefix Suffix (LPS) array lps[] is crucial. When pat[i] and pat[len] match, len is increme...
Which of the following is TRUE for PROM memories?
What is the primary purpose of the memory management process known as "compaction"?
Consider generating all permutations of the string "ABC" using a backtracking approach. Which of the following sequences represents a valid path in the ...
Which probability distribution is most widely used to model channel noise in pulse code modulation?