Question
Speed of current is equal to 35% of speed of boat in
still water. If the boat takes 7 hours to cover 140 km in still water, then find the time taken by the boat to cover 91 km in upstream.Solution
Speed of the boat in still water = 140 ÷ 7 = 20 km/h Speed of current = 20 × 0.35 = 7 km/h Therefore, upstream speed of the boat = 20 – 7 = 13 km/hr Required time taken = 91 ÷ 13 = 7 hours
22, 38, 74, 138, ?, 382
A started a business with an investment of Rs.30000. After few months B joined him with an investment of Rs.42000. If at the end of the year, they share...
4, 14, 44, 134, ?, 1214
In what ratio coffee at 255 Rs/kg should be mixed with the coffee at 310 Rs/kg so that after mixture its rate become 270 Rs/kg if the quantity of 1st ty...
On reducing the marked price of his goods by ₹28, a shopkeeper gains 20%. If the cost price of the article be ₹560 and it is sold at the marked pric...
The ratio of liquor and soda in a mixture of 70 liters is 3:2. How much liquor should be mixed to make the ratio 7:4?
In jar 1, 280litres of milk was mixed with 50 litres of water. Some of the mixture was taken out from Jar 1 and put into Jar 2. When 36 litres of milk ...
A man sold one shirt and one t-shirt for Rs. 4000 on shirt he gained 21% and he lost 14% on t-shirt. If overall profit is 7%, then cost price of t-shirt is
Cost of two types of pulses is Rs.16 and Rs, 21 per kg, respectively. If both the pulses are mixed together in the ratio 2:3, then what should be the pr...
A sum of ₹4,360 was to be divided among A, B, C, and D in the ratio 3:4:5:8, but it was divided in the ratio 1/3:1/4:1/5:1/8. Was divided by mistake: ...