Question
A boat takes 4 hours to travel a distance of '4D' km
upstream. However, it covers a distance of (4D + 8) km downstream in just 2 hours. Given that the boat's speed in still water is 8 km/h, determine the value of 'D'.Solution
Speed of boat in upstream = (4D/4) = 'D' km/h
Speed of boat in downstream = {(4D + 8)/2} = (2D + 4) km/h
So, speed of boat in still water = {(speed of boat in upstream) + (speed of boat in downstream)}/2
So, {D + (2D + 4)}/2 = 8
Or, 3D + 4 = 16
Or, 3D = 12
Or, D = 4
In a family, there are six members L, M, N, O, P and Q. O is the mother of P. M is married to O. Q is the only son of M. L is the grandfather of N. L ha...
How is G related to H?
Who is the grandmother of V?
How is H related to J’s daughter-in-law?
How many male members are there in the family?
How is H related to C?
- In a family, there are only six members, S is the brother-in-law of T. T is the brother of Q. U is the father of Q. R is the paternal uncle of Q. V is the ...
Answer the following question based on the direction given below.
If 'A#B' means 'A is father of B'
'A@B' means 'A is daughter of B'
<...How many male members are there in the family?
How O related to Y?