Question
Speed of current is equal to 20% of speed of boat in
still water. If the boat takes 4 hours to cover 120 km in still water, then find the time taken by the boat to cover 96 km in upstream.Solution
Speed of the boat in still water = 120 ÷ 4 = 30 km/h Speed of current = 30 × 0.20 = 6 km/h Therefore, upstream speed of the boat = 30 – 6 = 24 km/hr Required time taken = 96 ÷ 24 = 4 hours
What does "enterprise" include?
What constitutes the use of criminal force under the Bharatiya Nyaya Sanhita?
Service of summons on a male member of defendant’s family is ________
The Central Vigilance Commissioner and the Vigilance Commissioners shall be appointed by the _____________________ as per the Central Vigilance Commissi...
What is the maximum default sentence that can be awarded in case of non payment of compensation under Section 358 CrPC?
Which one in the following is not an exception to the ‘Rule of hearsay’____
An answer which criminates the victim as per S. 132, shall:
Under Section 34(2)(b)(ii), when is an arbitral award deemed to be "in conflict with the public policy of India"?
What is the term of office for the Chief Information Commissioner, and what is the eligibility condition?
Under the BNSS, which of the following best describes the concept of “mens rea” (guilty mind) in criminal liability?