Question
11kg of tea costing Rs. 440 per kg is mixed with 14 kg
of tea costing Rs. 360 per kg. The average price per kg of the mixed tea isSolution
Average price of Mixed tea = (440 ×11+360 ×14)/25 = (4840+5040 )/25 = Rs.395.20 per kg
In certain code language.
'You are bad' is written as 'YO LO PO', 'Schools are bad' is written as 'NO PO YO', and 'You are human' is written as '...
If BANK is coded as 32 and BRAKE is coded as 42, then how would CLEVER be coded?
Select the correct mirror image of the given figure, when the mirror is placed at MN as shown below.
Seven boxes V, U, T, S, R, Q and P are kept one above the other, but not necessarily in the same order. S is at the lowermost position. Only V is kept a...
Choose the pair which is related in the same way as the words in the first pair from the given choices.
INDIA : TIGER :: USA : ________________
There is a group of donkeys & ostriches, where the number of legs are 8 more than twice the number of tails. Find the number of donkeys in the group.
Statement: There is a large increase in migration of villagers to urban areas as repeated crop failure has put them into financial problems.
Co...
A, B, C, D, E, F and G are sitting around a circular table facing the centre (but not necessarily in the same order). Only 3 people are sitting between ...
How many triangles are there in the given figure?
In the following figure, the triangle represents ‘carpenters’, the circle represents ‘black-smiths’, and the rectangle represents ‘fishermen�...