📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    âš¡ Azaadi sale - Celebrate Independence Day with Flat 55% Off On all courses! 13 to 17 Aug âš¡ Enroll Now

    Question

    11kg of tea costing Rs. 440 per kg is mixed with 14 kg

    of tea costing Rs. 360 per kg. The average price per kg of the mixed tea is
    A Rs.445.80 per kg Correct Answer Incorrect Answer
    B Rs.395.20 per kg Correct Answer Incorrect Answer
    C Rs.426.20 per kg Correct Answer Incorrect Answer
    D Rs.335.80 per kg Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Average price of Mixed tea = (440 ×11+360 ×14)/25 = (4840+5040 )/25 = Rs.395.20 per kg

    Practice Next
    ask-question

    Not sure which exam is best for you Talk to our expert

    Get My Free Call