Question
 If Selling Price is 9 per unit, variable cost is 5
per unit and fixed cost is 100000, what is the Margin of safety in % if the budgeted units are 1,00,000.Solution
BE Qty = Fixed Cost/ Contribution per unit = 100000/4 = 25000 units MOS = Actual sales – BE sales = 100000 – 25000 = 75000 units. MOS % = MoS/Actual sales = 75000/100000 = 75%
Who was the founder of Madras?
._________ terms is not used in the field of banking/finance.
UNESCO World Conference on Tourism and Culture was recently organized in:
Where is the “Gandhi Sagar Dam” situated at?Â
'Bihu' is a traditional folk dance originating from which Indian state?
What is the Paik Strait?
RRBs will have a target of _____ of their outstanding advances for priority sector lending and sub-sector targets.
Which Mughal emperor is associated with the construction of the Peacock Throne?
In what year was Sikkim formally incorporated as a state of India?
Match the following locations with their respective states known for copper production.
List-I (Copper Production)List-II (State)
(I) Ghat...