📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    Question

    An MSME unit has projected annual turnover of ₹240

    crore. As per the 20% working capital norm, total working capital requirement is taken at 20% of turnover and the bank finances 80% of the same. What is the maximum permissible bank finance?
    A ₹36 crore Correct Answer Incorrect Answer
    B ₹38 crore Correct Answer Incorrect Answer
    C ₹40 crore Correct Answer Incorrect Answer
    D ₹48 crore Correct Answer Incorrect Answer
    E ₹60 crore Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    WC = 20% of 240 = 48. Bank share = 80% of 48 = ₹38.4 ≈ ₹38 crore.

    Practice Next
    ask-question