Question
A boat’s speed in still water is to the stream’s speed
as 7:2. If the boat covers 50.4 km downstream in 96 minutes, find its upstream speed.Solution
ATQ,
Let the speed of boat in still water and speed of stream be 7v and 2v km/h respectively.
So, (7v + 2v) × (96/60) = 50.4
Or, 9v × 1.6 = 50.4
Or, 9v = 31.5
Or, v = 3.5
Therefore, upstream speed = 7v - 2v = 5v = 5 × 3.5 = 17.5 km/h
How long is an IPv6 address?
Which of the following is a characteristic of a hybrid cloud computing model?
Which of the following statements is true regarding the print quality of impact printers?
A ___________ is a sequence of program instructions that perform a specific task, packaged as a unit.
Which of the following is not classified as a tower?
Which language is primarily used for styling web pages?
Which document view given an appearance as in web browser?
Which of the following is a semiconductor memory?
What is the term for a machine that contacts a server for information?
What do you call the other computers on a network that can access the database of the server?