Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 20 per roll.
He spent Rs. 400 on their transportation. He also paid 20 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 25% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 20) + 400 + (100 × 0.2) = 2000 + 400 + 20 = Rs. 2420 Selling price at 25% profit = 1.25 × 2420 = Rs. 3025 Therefore, selling price of each roll of paper = 3025/100 = Rs. 30.25
A seller marked his article 80% above the cost price and sold it after offering two successive discounts of 60% and 25% respectively. In the whole trans...
How many numbers in the range from 100 to 800 are divisible by 8, 12, and 16?
Which of the following statements is/are not correct in regards to the Rahanumai Mazdayasanan Sabha?
1. Founded in 1851
2. The...
India launched a commemorative logo to mark her 30th anniversary of diplomatic ties with which of these countries?
A metallic wire having resistivity ρ is cut into four equal parts. The resistivity of each part is:
According to the Code on Industrial Relation 2020 the term “Wage” Includes?
I. Basic pay
II. ...
Which of the following statements is/are true in regards to India State of Forest Report (ISFR)?
1.An organization under the Ministry of Environm...
What will come in place of A and B, respectively, in the given double displacement reaction?
A + B → AgBr + KNO₃
Which of the following provisions is/are not correct in regards to the Mountbatten Plan?
Under the Payment of Wages Act, 1936, what is the maximum limit of wages that can be paid in cash to an employee?