Question
Train 'M' takes 2 hours less than Train 'N' to travel a
distance of 150 km. The speed of Train 'M' is 20 km/h more than that of Train 'N'. What is the time taken by Train 'N' to cover a distance of 360 km?Solution
Let the speed of train 'N' be 'v' km/h. Speed of train 'M' = (v + 20) km/h ATQ, 150/v - 150/(v + 2) = 2 Or, 150(v +2) - 150v = 2v (v + 10) Or, v2Â + 50v - 30v - 1,500 = 0 Or, v(v + 50) - 30(v + 50) = 0 Or, (v + 50) (v - 30) = 0 So, 'v' = 30 or 'v' = - 50 Speed cannot be negative. So, 'v' = 30 Therefore, time taken by train 'N' to cover 360 km = (360/30) = 12 hoursÂ
The Directive Principles of State Policy (DPSP) were inspired by the constitution of which country?
Which article of the Indian Constitution deals with Emergency Provisions?
Which Article of the Constitution of India provides for the Annual Financial Statement (AFS) which shows estimated receipts and expenditure of the Gover...
How many years must a person of Indian origin reside in India to become a citizen under the Citizenship Act, 1955?
Article 243-I of the Constitution mandates setting up of the State Finance Commission (SFC) every _________ years.
The financial emergency provisions in the Indian Constitution have been borrowed from which of the following?
The Fifth Schedule of the Indian Constitution pertains to which of the following?Â
Which article of the Indian Constitution cannot be suspended even during a national emergency?Â
Which article grants special provisions to Nagaland?
What does the First Schedule of the Constitution of India list?Â