Question
The "Sunrise" train departs from City A at a specific
time. Four hours later, the "Twilight" train leaves the same station and travels in the same direction at a speed of 120 km/hr. If the "Twilight" train catches up to the "Sunrise" train in 12 hours, what is the speed of the "Sunrise" train?Solution
ATQ, Distance travelled by Twilight in 12 hours = 12 × 120 = 1440 km Speed of Sunrise Train = 1440/(12 + 4) = 1440/16 = 90 km/hr
Who was the Chairman of Hinduja Group and recently passed away in London?
What is the processing capacity of each of the five newly launched NSC seed plants?
Consider the following statements about Social Stock Exchange:
1.      Recently, the Unnati Foundation became the first entity to list on ...
What annual financial need does NABARD's ‘ Climate Strategy 2030 ’ target to meet India's green finance goals?
What does the 10-feet tall statue of Mahatma Gandhi at Gandhi Darshan near Rajghat, Delhi, symbolize ?
- Which country co-hosted the ICC Champions Trophy 2025 with Pakistan?
The Internal Ombudsman has been designated to the Credit Information Companies with effect from ________.
Which of the following private sector finance companies has launched the initiative ‘Har Time EMI On Time'?
How much did the State Bank of India raise through its tier 2 bond issue for FY25?
What is the main purpose of the amendment to Rule 8 of the Securities Contracts (Regulation) Rules, 1957?