Question
A train has to cover a distance of 112 km in 14 hours.
If it covers half journey in 3/5th time, then the speed of covering the remaining distance in the time left has to be:Solution
Speed = Distance/time = 112/14 = 8 km/hr According to the question, New time = 3/5 x 14 = 8.4 hrs New distance = 1/2 x 112 = 56 km Required speed = Distance left/Time left = 56/5.6 = 10 km/hr
How many indicators are included in the updated Panchayat Advancement Index (PAI) 2.0 framework?
How many airports have been operationalized under the UDAN scheme so far (Jan 2023)?
- Which country launched the Shenzhou-20 mission to its space station?
Which Indian city has been declared a UNESCO ‘Creative City of Gastronomy’?Â
What ensures uninterrupted connectivity between Kashmir and Ladakh during winters in the Z-Morh tunnel?
What is a significant focus of the India-EU Free Trade Agreement (FTA) negotiations?
What is the projected export value of India’s engineering goods to the UK by 2029–30, as expected under the UK-India FTA?
According to the information provided by the Ministry of Defence (MoD),the total value of defence production in the 2022-23 financial year has exceeded ...
Which country recently joined the International Solar Alliance (ISA)?
- What is the main goal of the Uttarakhand Adarsh Sanskrit Village Programme launched in April 2025?