Question
Vikas does 65% of a job in 39 days, while Suman does 40% in
40 days. Vikas worked for 18 days and left. Calculate how many days Suman would need to wrap up the remaining task.Solution
ATQ,
Vikas’ full-time = 39 / 0.65 = 60 days
Suman’s full-time = 40 / 0.40 = 100 days
Total work = LCM(60, 100) = 300 units
Vikas’ efficiency = 300 / 60 = 5 units/day
Suman’s efficiency = 300 / 100 = 3 units/day
Work done by Vikas = 18 × 5 = 90 units
Remaining work = 300 - 90 = 210 units
Time by Suman = 210 / 3 = 70 days
Six students (L, M, N, O, P and Q) sit in a linear row facing south but not necessarily in the same order. One person sits between L and N. Two persons ...
Which of the following combination is true?
What is the sum of room number of V, A, Q, X and Z?
How is T related to R?
What is the position of L with respect to F?
Eight persons D, E, F, G, H, I, J and K sit in a linear row. All of them face south. I sits third to the right of J. D sits second to the left of J. Th...
Which of the following statement is true regarding R?
Which of the following laptop does T use?
Four of the following five are alike in certain way based on the given arrangement and also form a group. Which is the one that does not belong to that ...
Who is to the immediate right of F?