ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    The ratio of the speed of a car to a bicycle is 4:1 and

    the bicycle covers 45 km less than the car in the same time interval. If the time taken by the car to cover that distance is 3 hours, then find the speed of the bicycle.
    A 14 km/hr Correct Answer Incorrect Answer
    B 20 km/hr Correct Answer Incorrect Answer
    C 18 km/hr Correct Answer Incorrect Answer
    D 16 km/hr Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ, Distance = speed * time Time = distance/speed Let the distance travelled by the car = d km So, d / (4x) = (d тИТ 45) / (1x) d = 4d тИТ 180 3d = 180 d = 60 km Now, 60 / (4x) = 3 60 = 12x x = 5 The speed of the bicycle = 1 * 5 = 5 km/hr

    Practice Next
    More Time and distance Questions
    ask-question