Question
A person walks at 5 km/h and needs to reach home in 2
hours. After walking half the distance, they rest for 20 minutes. What must be their speed for the remaining distance to be on time?Solution
Total distance = 5 × 2 = 10 km
Time for half journey = (5 ÷ 5) × 60 = 60 minutes
Time remaining = 120 – 60 – 20 = 40 minutes
Required speed = (5 ÷ 40) × 60 = 7.5 km/h
Which pigment is known for protecting the photosynthetic apparatus from photooxidation?
The flower of rice has following number of stamens?
In C4 plants, the primary carboxylation takes place by using ___ enzymeÂ
Which hypothesis explains solute movement based on a pressure gradient between source and sink?
When plant cells are placed in hypertonic solution, they become____
An albuminous seed showing hypogeal germination is :
Cell division in which one cell with two set of chromosomes give rise to four cells. The terminology is referred to as
What is the primary role of abscisic acid (ABA) in stomatal movement?
Which of the following plants requires a long uninterrupted dark period to flower?
The cellular organelle which control functions of cell by having almost all the genetic information of cell is coined by