Question
Neha takes 10 hours to travel a certain distance at a speed
of 20 km/h. What should be her new speed to complete the same journey in 5 hours?Solution
ATQ,
Distance travelled by Neha in 10 hours = 20 × 10 = 200 km
So, required speed = 200 ÷ 5 = 40 km/h
I. 3q² -29q +18 = 0
II. 9p² - 4 = 0
I.8(x+3) +Â 8(-x) =72Â
II. 5(y + 5) + 5(-y) = 150Â
In the question, two equations I and II are given. You have to solve both the equations to establish the correct relation between x and y.
I. x
I. 20y² - 13y + 2 = 0
II. 6x² - 25x + 14 = 0
I. 15y2 + 26y + 8 = 0
II. 20x2 + 7x – 6 = 0
I. 8x2 - 2x – 15 = 0
II. 12y2 - 17y – 40 = 0
l). 3p + 2q = 27
ll). 4p - 3q = 2
I. x2 + 28x + 96 = 0
II. y2 + 3y - 70 = 0
I. x + 1 = 3√ 9261
II. y + 1 = √ 324
Solve the quadratic equations and determine the relation between x and y:
Equation 1: 97x² - 436x + 339 = 0
Equation 2: 103y² - 460y + 357 = 0