Question
A taxi moving at a speed of 72 km/h covers a distance of
108 km. If the speed is increased by 50%, how much time (in minutes) will the taxi take to travel the same 108 km at the new speed?Solution
ATQ;
Original speed = 72 km/h
Original time = 108 ÷ 72 = 1.5 hours
New speed = 72 + 50% of 72 = 72 + 36 = 108 km/h
New time = 108 ÷ 108 = 1 hour = 60 minutes
If the witness is unable to communicate verbally Court _____ take assistance of an interpreter and such statement shall be _______.
Fiction theory is related to which of the following concepts
A Vigilance Commissioner completes a four-year term and is 63 years old. The Government wants to appoint her as Central Vigilance Commissioner. Which le...
In a suit of damages, the amount of damage is a______.
Under the Indian Easements Act, 1882, Section 13 provides for easement of "necessity." Which of the following is NOT a requirement for easement by neces...
Which section of the Transfer of Property Act lays down provisions relating to right of subrogation
Any person aggrieved by the order of Securities Appellate Tribunal under PFRDA Act may appeal to the Supreme Court
The principle that possession is prima facie proof of ownership is provided under which of the following Sections of Indian Evidence Act?
Under Section 9(3), what binding power does the Board hold regarding the definition of manufacture?
What is the time limit for making of arbitral award in cases other than International Commercial Arbitration?