Question
The speed of a bike increases by 7 km/hr after every 1
hour. If the distance travelled by the bike in 1st hour is 10 km, the find the total distance travelled by the bike in 14 hours.Solution
Since, the speed of the bike increases by 7 km/hr after every 1 hour, therefore the bike will travel 7 km extra after every 1 hour. Therefore, distance travelled by the bike in 1st hour = 10 km Distance travelled by the bike in 2nd hour = 10 + 7 = 17 km Distance travelled by the bike in 3rd hour = 17 + 7 = 24 km This form an AP i.e. 10, 17, 24………distance travelled in 14th hour Therefore, total distance travelled by the bike in 14 hours = sum of the AP Distance travelled in 14 hours = (n/2){2a + (n – 1)d} Where n = number of terms = 14, a = 1st term = 10 and d = common difference = 7 Therefore, distance travelled in 14 hours = (14/2){2 × 10 + (14 – 1) × 7} = (14/2)(20 + 91) = 777 km
What do the Articles of a Company primarily contain?
Penalties for contravention of the Act are provided under which section?
Which of the following is not covered under TBT Agreement?
Which of the following is not covered under goods as per Consumer Protection Act 2019?
“No enterprise shall abuse its dominant position.”
This corresponds to which provision?
Bhartiya Sakshya Adhiniyam provides for Presumption as to documents________ years old.
Which statement best describes a temporary injunction?
Fast track procedure of Arbitration is provided under which section of Arbitration and Conciliation Act?
Alibi means ______________
What is the term used in the Act to refer to the individual whose personal data is being processed?