Question
Paras starts chasing a Vipin, 5 hours after the Vipin
starts running. Paras takes 6 hours to catch the Vipin. If the average speed of the Paras is 22 km/hr, find the average speed of the Vipin?Solution
Total distance covered by Paras to catch Vipin = 22 x 5 = 110 km Total travel time taken of Paras = 5 + 6 = 11 hours Average speed of Vipin = 110/11 = 10 km/hr.
Find the sum of all natural numbers less than 1,000 that are divisible by both 3 and 5 but not by 7.
A person had to multiply two numbers. Instead of multiplying by 46, the person multiplied by 64, and the product went up by 360. What is the raised pro...
- The sum of two numbers is 30 whereas the sum of their reciprocals is (12/5). Find the square of the product of the two numbers.
Find the remainder when 2⁵⁷ is divided by 5.
Find the least number that should be added to 1240 so that it is exactly divisible by 65.
What is the remainder when the expression 289n+147 is divided by 17?
In a school a total of 4,900 pencils were distributed among all the students in the school. The pencils were distributed in such a way that number of pe...
A = (5/2) × B and C = (1/10) × A. If (A + B + C) = 255, then determine the value of (7C – B).
find the value of this?