Question
Buses A and B are moving around a circular ground of
radius 420 m. If the speeds of the buses A and B are 12 m/sec and 15 m/sec respectively, then what is the difference between the time taken by bus A and B to complete 3 round of the ground?Solution
Circumference if the ground = 2πr = 2 × 22/7 × 420 = 2640 m So, distance = 2640 m Time taken by bus A to cover 3 rounds of a ground = (2640/12) × 3 = 660 Time taken by bus B to cover 3 rounds of a ground = (2640/15) × 3 = 528 Required difference = 660 – 528 = 132
Simplify the following expression and find the final value:
(18 ÷ 6 of 2 + 7 of 5) ÷ 5
(1520 - 1350) ÷ (550 – 500) = ?
Simplify the following expressions and choose the correct option.
[540 ÷ (6 × 3) + 7.5 × 4] ÷ 3 = ?
(64/25)? × (125/512)?-1 = 5/8
52% of 400 + √(?) = 60% of 600 - 25% of 400
What will come in the place of question mark (?) in the given expression?
(72 × 4 – 92) ÷ 14 = ?
32% of 450 + 60% of 150 = ? × 9

82.3 × 644.7 × 723.4 × 815.85 = 72?
961 × 4 ÷ 31 – 15% of 180 = ? – 73