Question
A is cycling at an average speed of 24 km/hr such that
he can reach a certain point at 12 noon. If he cycles at 36 km/hr, then he will reach the destination at 10 a.m. At what speed he should cycle to reach the destination at 11 a.m.Solution
Let the distance to be travelled be тАШxтАЩ km Time taken when speed is 24 km/hr = (x/24) hours Time taken when speed is 36 km/hr = (x/36) hours According to the question, (x/24) тАУ (x/36) = 2 Or, 3x тАУ 2x = 2 ├Ч 72 Or, x = 144 km Time taken to travel 144 km with speed of 24 km/hr = 144/24 = 6 hours Therefore, he started at 12 тАУ 6 = 6 a.m. Therefore, required speed to reach the destination at 11 a.m. or 4 hours = 144/5 = 28.8 km/hr
рджрд┐рдП рдЧрдП рд╡рд╛рдХреНрдп рдореЗрдВ рд░реЗрдЦрд╛рдВрдХрд┐рдд рдкрджрдмрдВрдз рдХрд╛ рдирд╛рдо рдЙрд╕рдХреЗ рдиреАрдЪреЗ рджрд┐рдП рдЧрдП рд╡рд┐я┐╜...
рд╕реВрдЪреА тАУ I рдХреЛ рд╕реВрдЪреА тАУ II рд╕реЗ рд╕реБрдореЗрд▓рд┐рдд рдХреАрдЬрд┐рдП рдФрд░ рд╕реВрдЪрд┐рдпреЛрдВ рдХреЗ рдиреАрдЪреЗ рджрд┐рдП я┐╜...
'рдЖрдирдиреНрдж' рдХрд╛ рдкрд░реНрдпрд╛рдпрд╡рд╛рдЪреА рд╣реИ
рдХрд┐рд╕ рд╡рд┐рдХрд▓реНрдк рдХрд╛ рд╢рдмреНрдж рд╡рд╛рд░реНрддрдирд┐рдХ рджреГрд╖реНрдЯрд┐ рд╕реЗ рдЕрд╢реБрджреНрдз рд╣реИ ?
рд╡рд░реНрдгреЛрдВ рдХреЗ рдХрд┐рддрдиреЗ рднреЗрдж рд╣реЛрддреЗ рд╣реИ ?
рдЬрд┐рди рд╢рдмреНрджреЛрдВ рд╕реЗ рдХрд╛рдо рдХрд╛ рдХрд░рдирд╛ рдпрд╛ рд╣реЛрдирд╛ рдкрд╛рдпрд╛ рдЬрд╛рдП, рдЙрдиреНрд╣реЗрдВ тАУ
рдЕрдЪрд░рдЬ рдХрд╛ рддрджреНрднрд╡ рд╢рдмреНрдж _________ рд╣реИред
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореЗрдВ рд╕реЗ рдХреМрди рд╕рд╛ рд╡рд░реНрдг рдореВрд░реНрдзрдиреНрдп рд╡рд░реНрдг рд╣реИ?
'рдЕрдкреНрд░рдореЗрдп' рдХрд┐рд╕ рд╡рд╛рдХреНрдпрд╛рдВрд╢ рдХреЗ рд▓рд┐рдП рдПрдХ рд╢рдмреНрдж рд╣реИ ?
рдирд┐рдореНрдирд▓рд┐рдЦрд┐рдд рдореЗрдВ рд╕реЗ рдХреМрди рд╕рд╛ рд╢рдмреНрдж рддрддреНрд╕рдо рдирд╣реАрдВ рд╣реИ?