Question
Identify the logic of the below given series and given
answer. Series I :: 1840, 1719, (P), 1694, 1890, 1665, 1921 Series II :: 175, 481, 753, 993, (Q), 1385 Which of the following statements is/are true? (i) The value of Q is a prime number. (ii) P = (2Q-543) (iii) (P/6) + (Q/2) = 912Solution
Series I 1840-11 2 = 1840-121 = 1719 1719+12 2 = 1719+144 = 1863 (P) 1863-13 2 = 1863-169 = 1694 1694+14 2 = 1694+196 = 1890 1890-15 2 = 1890-225 = 1665 1665+16 2 = 1665+256 = 1921 So here P = 1863 Series II 175+18x17 = 175+306 = 481 481+17x16 = 481+272 = 753 753+16x15 = 753+240 = 993 993+15x14 = 993+210 = 1203 (Q) 1203+14x13 = 1203+182 = 1385 So here Q = 1203 (i) The value of Q is a prime number. The above given statement is not true. Because the value of ‘Q’ is not a prime number. (ii) P = (2Q-543) 1863 = (2x1203-543) 1863 = (2406-543) 1863 = 1863 The above given statement is true. Because this equation is satisfied. (iii) (P/6) + (Q/2) = 912 (1863/6) + (1203/2) = 912 310.5 + 601.5 = 912 912 = 912 The above given statement is true. Because this equation is satisfied.
A purchased an article and sold it to B at 12.5% profit. B marked it up by 10% above the price at which A has purchased it and then sold it after giving...
A single discount equivalent to three successive discounts of 10%, 12% and 15% is.
Sanjay ate in a restaurant and got a membership discount of 40% on the original bill amount but he has to pay 12% as service tax and 6% service charge o...
A shopkeeper allows a discount of 12% to his customers and still gains 18%. Find the marked price of an article which costs Rs.528 to the shopkeeper. (A...
The marked price of a pen and pencil is in the ratio of 5:6. The shopkeeper gives a 10% discount on the pen. If the total discount on both the pen and t...
A shopkeeper sold an article for Rs. 840 after giving a discount of 20%. What was the marked price of the article?
Successive discounts of 20, 25 and 30% is equivalent to a single discount of
A shopkeeper sells an item at ₹1500 which is marked as ₹2000. What is the discount he is offering?
An article was sold for 298.496 after providing three successive discounts of 10%, 5% and 4% respectively on the market price. What was the marked price?
At a clearance sale, a shopkeeper gives a 45% discount. If a customer paid Rs. 330 during the sale, then what is the marked price of that shirt?