Question
Ratio of male to female population of a town in 2018
was 3:2 and total population in 2018 was 15000. If the male population is ___ and female population is ____ as compared to last year then the total population of the town becomes 21000 in 2019. The values given in which of the following options will fill the blanks in the same order in which it is given to make the above statement true: A. increased by 50%, increased by 25% B. increased by 60%, increased by 10% C. increased by 100%, decreased by 50%Solution
Total male population in 2018 = ({3}/{3 + 2} x 15000 = {3/5} x 15000 = 9000) Total female population in 2018 = 15000 − 9000 = 6000 When male population is increased by 50% and female population is increased by 25%. New male = 1.50 × 9000 = 13500
New female = 1.25 × 6000 = 7500 Total = 13500 + 7500 = 21000 So, A can be the answer. When male population is increased by 60% and female population is increased by 10%. New male = 1.60 × 9000 = 14400
New female = 1.10 × 6000 = 6600 Total = 14400 + 6600 = 21000 So, B can be the answer. When male population is increased by 100% and female population is decreased by 50%. New male = 2.00 × 9000 = 18000
New female = 0.50 × 6000 = 3000 Total = 18000 + 3000 = 21000 So, C can be the answer. Therefore, A, B and C can be the answer. Hence, option e.
Consider the following statements regarding Section 13 (Criminal Misconduct) of PCA, 1988:
Statement 1: Criminal misconduct includes dishonest mi...
Joint secretary from which of the following ministry is not represented in FSSAI
Which of the following is not an example of vicarious liability?
X and Y agree to start a business using forged documents. Before any action is taken towards obtaining the documents, they are arrested. Under Section 6...
Under the Banking Regulation Act, 1949, every banking company must transfer a sum equivalent to at least _____ of its profit each year to a Reserve Fund...
Under Section 96 of the CPC, an appeal shall NOT lie from:Â
NCCP stands for
Which of the following is NOT among the powers and functions of the Board as per Section 9(2)?
What is the term of office for the Chairperson under the IFSCA Act?
A Public Company is a company which has a minimum paid-up share capital ____________