Question
The cost price of one apple is
Rs. 14. If the selling price of an mango is 25% higher than the cost price of a dozen apples and the profit made from selling a mango is Rs. 50, what is the cost price of the mango?Solution
ATQ, Cost price of a dozen apple's = (12 × 14) = Rs. 168 So, selling price of the mango = (1.25 × 168) = Rs. 210 Required cost price of the mango = (210 - 50) = Rs.160
More Quant Miscellaneous Questions
घाट-घाट का पानी पीना
वाक्य के अशुद्ध भाग का चयन कीजिए –
Supplement के लिए सही हिन्दी पारिभाषिक शब्द है
राजभाषा नियम १९७६ के १२ वें नियम के अनुसार अनुपालन का ...
कोंकणी और नेपाली भाषाएँ संविधान के किस संशोधन में जोड़ी ग�...
निम्नलिखित में से कौन सा ‘proximity principle
शब्द का वित्तीय शब्दा...
ECB:
औलचिकि किस भाषा की लिपि है ?
राजभाषा समिति की प्रथम बैठक हुई थी।
हिंदी शिक्षण योजना के अंतर्गत कर्मचारियों के लिए कौन सी प�...