Question
A can complete a work in 30 days, B in 24 days, and C in
20 days. A, B, and C work together for 5 days, after which B and C leave. How many more days will A take to complete the remaining work?Solution
Work done by A, B, and C together in 1 day = (1/30) + (1/24) + (1/20). LCM of 30, 24, and 20 is 120. Work done by A, B, and C in 1 day = (4 + 5 + 6)/120 = 15/120 = 1/8 of the total work. In 5 days, they complete 5/8 of the work. Remaining work = 1 − 5/8 = 3/8. A's rate of work = 1/30. Time taken by A to complete the remaining 3/8 of the work = (3/8) × 30 = 11.25 days. Ans. a
Direction: Which of the following will replace ‘?’ in the given question?
342, ‘?’, 420, 462, 506, 552, 60
There are three series given below which are following with the same pattern.
Series I: 1, 12, 38, 193, 1355
Series II: 6, B, C, D, E
...640Â Â Â Â 322Â Â Â Â Â 164Â Â Â Â Â Â 86Â Â Â Â Â 48Â Â Â Â Â ?
...10                          15                          ?                    �...
Choose the correct alternative
21: 3 ∷ 574: ?
35    57    101    189    ?     717
23   27    54    ?       195    231
...800 400 600 1500 ? 23625
...13Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 182Â Â Â Â Â Â Â Â 303Â Â Â Â Â Â Â Â 384Â Â Â Â Â Â Â Â 433Â Â Â Â Â Â Â Â ?
...6 16 ? 244 1,245 7,506 52,591