πŸ“’ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert πŸ‘‰ call Now!


    Question

    A shopkeeper buys 25 notebooks at Rs. 32 each and sells

    all of them at Rs. 40 each. Find his profit percentage.
    A 32% Correct Answer Incorrect Answer
    B 25% Correct Answer Incorrect Answer
    C 18% Correct Answer Incorrect Answer
    D 29% Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Cost price (CP) of 25 notebooks = 25 Γ— 32 = Rs. 800 Selling price (SP) of 25 notebooks = 25 Γ— 40 = Rs. 1000 Profit = SP βˆ’ CP = 1000 βˆ’ 800 = Rs. 200 Profit % = (Profit / CP) Γ— 100 = (200 / 800) Γ— 100 = 25% Answer: 25% profit

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question