Question
The cost price of 25 apples is Rs.60. If it is sold at
25% profit, then how many apples will be sold for Rs.42?Solution
Cost price of 1 apple = 60/25 = Rs.2.4 Selling price of 1 apple = 2.4 × 125% = Rs.3 Required number = 42/3 = 14
Nitrous Oxide (N2O) is also known as –
Which of the following is not the Ore of Aluminium?
Which of the following elements is a noble gas?
Which vitamin exists in the Cobalt  ?
Which mineral is the ore Of aluminium ?
Sphalerite is an ore/mineral of -
Which substance is present in green leaves to help in the process of photosynthesis?
Which fossil fuel is formed under earth by the decomposition of vegetable matter lying under water by anaerobic bacteria in the absence of oxygen?
Formation of Sodium Chloride is an example of
Carbohydrates are organic compounds composed of which elements?Â