📢 Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert 👉 call Now!


    âš¡ Rakhi Special - Flat 52% off on All Courses from 6 to 10 Aug! âš¡ Enroll Now

    Question

    The cost price of 25 apples is Rs.60. If it is sold at

    25% profit, then how many apples will be sold for Rs.42?
    A 14 Correct Answer Incorrect Answer
    B 12 Correct Answer Incorrect Answer
    C 11 Correct Answer Incorrect Answer
    D 13 Correct Answer Incorrect Answer
    E None of these Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Cost price of 1 apple = 60/25 = Rs.2.4 Selling price of 1 apple = 2.4 × 125% = Rs.3 Required number = 42/3 = 14

    Practice Next

    Relevant for Exams:

    ask-question