Question
The cost price of 25 apples is Rs.50. If it is sold at
20% profit, then how many apples will be sold for Rs.60?Solution
Cost price of 1 apple = 50/25 = Rs.2 Selling price of 1 apple = 2 Γ 120% = Rs.2.4 Required number = 60/2.4 = 25
My brother is good _____ languages
Select the sentence with correct punctuation and capitalisation.
They left the house after they heard the noise.
Finally, what I have been eagerly waiting for / the summer vacations are quite near.
Identify the form of each sentence given here from among the choices given below it :
If you study, you will pass the exam.
Imam Husian died . . . . . a noble cause.
Fill in the blank with the suitable conjunction.
He was angry __________ his idea got rejected.
Have you ever .....Taj Mahal?
To be at the zenith of
Add suitable question tags to the following statements from among the choices given below them-
Neither he nor his friends ______ going to the ...