Question
A seller marked an article 70% above its cost price and
sold it after allowing 20% discount. If he made a profit of Rs. 63, then find the difference between selling price and marked price of the article.Solution
Let the cost price of the article be Rs. ‘2x’
So, marked price of the article = 2x × 1.7 = Rs. ‘3.4x’
Selling price of the article = 3.4x × 0.8 = Rs. ‘2.72x’
Profit = 2.72x – 2x = Rs. ‘0.72x’
ATQ;
0.72x = 63
Or, x = 87.5
So, marked price of the article = 87.5 × 3.4 = Rs. 297.5
Selling price of the article = 87.5 × 2.72 = Rs. 238
Required difference = 297.5 – 238 = Rs. 59.5
Calculate the Quick ratio based on above information?
At which venue was the cowpea seed handover ceremony held in Fiji?
Which of the following scenarios correctly reflects the going concern assumption?
Parent Co. holds 80% in Subsidiary Co. The subsidiary reports profit of ₹10 lakh. What is the amount of minority interest in the consolidated P&L?
An insurer has outstanding claims at the start of the year ₹50 lakh. During the year, claims paid total ₹3 crore. At year-end, the estimated outstan...
As per the Master Circular on Management of Advances – UCBs, for borrowers (other than MSEs) requiring fund-based working capital up to ₹1 crore and...
In ABC analysis, A, B and C stand for:
Parent Ltd. acquired 80% of Subsidiary Ltd. on 1st April 2023. At the time of acquisition, the subsidiary’s retained earnings were Rs. 5,00,000. On 31...
The Reserve Bank of India has made the implementation of the Risk-Based Internal Audit (RBIA) framework compulsory for which of the following institutions?
What does the term "Surrender Value" signify in the context of insurance policies?