Question
Roshan purchased 100 rolls of paper for Rs. 25 per roll.
He spent Rs. 500 on their transportation. He also paid 30 paise per roll for packing of each roll. At what price must he sell each roll to gain 20% overall?Solution
Effective cost price of 100 rolls of paper = (100 × 25) + 500 + (100 × 0.3) = 2500 + 500 + 30 = Rs. 3030 Selling price at 20% profit = 1.20 × 3030 = Rs. 3636 Therefore, selling price of each roll of paper = 3636/100 = Rs. 36.36
Crazy Chick disease in poultry is caused due to the deficiency of which of the following?
The concept of “Minimum Export Price” (MEP) is primarily used to:
The Central Institute for Women in Agriculture (ICAR-CIWA), functioning under Indian Council of Agricultural Research is mandated to undertake research ...
Which of the following best describes the objective of traceability systems developed by APEDA?
Which practice helps conserve moisture and control weeds in organic farming?
The e-commerce platform launched by APEDA for agri-exports is known as:
What does the ‘Paramparagat Krishi Vikas Yojana (PKVY)’ aim to promote?
Which of the following is best suited as catch crop?
Lactose found in milk is a disaccharide composed of:
The term genotype, phenotype and gene were coined by which of the following scientist?