Question
The shopkeeper sold the earrings at the profit of 25%
and the cost price of earrings is Rs.3600. He earns x% profit on bracelet costing Rs.3000. If the overall profit on selling both earrings and bracelet is 30%, then find the value of x?Solution
Overall profit = 30/100 × (3600 + 3000) = 1980 Profit on Earrings = 3600 × 25/100 = 900 Profit on Bracelet = 1980 – 900 = 1080 => x = (1080/3000) × 100 => x = 36%
Devesh sells his car to Pranav at a profit of 20% who sells it to Hemraj at a loss of 20%. Hemraj, after finding some scratches in the car, returns it t...
A shopkeeper sold a toy for Rs. 980 after offering a 30% discount on the labeled price. If he had not given the discount, he would have made a 25% profi...
A shopkeeper sold a pair of shoes with a 28% discount and earned a profit of Rs. 150. If the cost price of the shoes had been 20%...
A dealer sold an article for Rs. 276.5 after allowing a discount of 30% on its marked price. If the dealer suffered a loss of 21% in this transaction, t...
A chair is purchased for Rs. 240 and sold for Rs. 300. Find the profit percentage.
Neha purchased a tablet at the price of Rs. 35,000 and sold it at a loss of 18%. With this money, she again purchased a new tablet and sold that at a pr...
A shopkeeper marked an article 60% above the cost price and sold it after giving a discount of 20%. Had he sold the article witho...
A shopkeeper sold an article for Rs. 240 after offering a discount of 50%. If he earned a profit of 60%, then find the ratio of cost price to the marked...
A vendor first increased the price of a book by 18% and then by 25%. If he sells it after allowing a discount of 20%, then he will earn a profit of Rs. ...
A person buys two items A and B. Item A costs Rs. 5 more than twice the cost of item B. If the total cost of both items is Rs. 95, find the cost of item B.