Question
A cylinder is inscribed in a sphere. The radius of the sphere is 5/6 times the height of the cylinder. What is the ratio of the volume of the cylinder to the volume of the sphere?
More Previous year papers Questions
- A wall of dimensions 50m × 30m × 40m is to be built with bricks of length 3m, breadth 2m, and height 1m. The contractor has ordered 6500 bricks. How many m...
- Solve:
- The pair of equation x = a and y = b graphically representing lines which are
- The difference between the value of the number increased by 32% and the value of the number decreased by 28% is 180. Find the number.
- R can do a work in 90 days. What percent work of the total work can be done by R in 45 days?
- A sum of money doubled itself at a certain rate of compound interest in 10 years. In how many years will it become eight times?
- Surinder drove 150km at a speed of 48 km/hr. He drove another km at a speed of 60km/hr. If his overall average speed was 56 km/hr, then what is the value...
- At 7: 30 P.M. the owner of a Cycle noticed that a thief is taking away his cycle from his home and is cycling in a particular direction at an estimated spe...
- The number that is to be added to 15% of 420 to have the sum as 25% of 356 is ______.
- A father is 7 times as old as his son. Two years ago, the father was 13 times as old as his son. What are their present ages?
Relevant for Exams:
Hey! Ask a query
Please enter email id
The email must be a valid email address.
Please enter Mobile Number
Please enter valid Mobile Number
Please enter your Doubt
Think You're Ready for RBI Grade B?
RBI Grade B 2026 Phase 1 Memory Based Paper
- 200 Questions with Detailed Solutions
- Section-wise Coverage (GA, English, Quant & Reasoning)
The radius of the sphere is 5/6 times the height of the cylinder. The radius of the sphere = 5 The height of the cylinder = 6 Now, According to the figure (Radius of cylinder) ² = (5) ² - (3)2 (Radius of cylinder) ² = (25-9) (Radius of cylinder) ² = 16 Radius of cylinder = 4 Now, Volume of cylinder/Volume of sphere = πr²h/4/3 πι³ 3 = [π × (4)2 × 6]/ [4/3 × π × (5)3] = (16 x 6)/ (4/3 x 125) = 96/500/3 =96×3:500 =72:125