Question
Pipe X and Y can fill a tank alone in 18 minutes and 24
minutes respectively. If all three pipes X, Y and Z together fill the tank in 8 minutes, find the time taken by pipe Z alone.Solution
ATQ, Let the total capacity of tank be 72 litres (LCM of 18, 24 and 8) Efficiency of X = 72 ÷ 18 = 4 litres/minute Efficiency of Y = 72 ÷ 24 = 3 litres/minute Combined efficiency of X, Y and Z = 72 ÷ 8 = 9 litres/minute So, efficiency of Z = 9 − 4 − 3 = 2 litres/minute Required time = 72 ÷ 2 = 36 minutes
Leading Questions can be asked during
Which of the following best describes the principle of ‘Wednesbury Unreasonableness’?
According to section 12A of the Airports Authority of India Act no shall be made without the previous approval of the _______________________
In a civil suit, what is the purpose of a temporary injunction?
Article 300 of the Indian Constitution pertains to________________
What does the legal maxim 'Novus Actus Interveniens' mean?
Which of the following term describes infringement or violation of legal private right of any person without any actual loss or damage?
In accordance with the provisions of the Contract Act, when Ajay delivers a rough diamond to Sunil, a jeweller, for cutting and polishing, and the servi...
A civil court can not issue commission in the following case :
According to the Insurance Act, 1938 the holder of a policy of life insurance on his own life may, ______________________, nominate the person or person...