Question
Pipe 'A' can fill a water tank in 6 hours, while pipe
'B' requires 8 hours to do the same. When a third pipe, 'C', also contributes, the tank is filled in 160 minutes. Determine how long it would take for pipe 'C' to fill the tank on its own.Solution
160 minutes = 160/60 = (8/3) hours Let the capacity of water tank be 24 units (LCM of 6, 8 and 8/3). Efficiency of pipe ‘A’ = 24/6 = 4 units/hr Efficiency of pipe ‘B’ = 24/8 = 3 units/hr Efficiency of pipes ‘A’, ‘B’ and ‘C’ together = 24/(8/3) = 9 units/hr Efficiency of pipe ‘C’ = 9 – 4 – 3 = 2 units per hour Required time taken by pipe ‘C’ = 24/2 = 12 hoursÂ
Answer the questions based on the information given below.
There are 8 members H, I, J, K, L, M, N and O in a family. No single person in the f...
How is V related to P?
How is P related to the mother of R?
How is N related to K in ‘J#K@L&M$N’?
Answer the questions based on the information given below.
A family consists of ten members D, E, F, H, I, J, M, N, K and L. No single person i...
Who is the grandmother of S? Â
B has two sons and one daughter. G and J are the two married sons of B. F is the son of G. I is the daughter of C. E is married to G. C is married to J....
There are five members in the family. Q is father-in-law of B, who is sister-in-law of D. W is mother of D. O is the only brother of D. Q is married. Wh...
How is A related to E?
R is the brother of S. S is mother of U. T is sister of U, who is the son of V. How is S related to T?