Question
Pipe 'A' is 5 times as efficient as pipe 'B'. Pipe 'C',
which is one-fifth as efficient as pipe 'B', can fill a tank alone in 25 hours. Find difference between time taken by pipe 'C' to fill 60% of the tank and time taken (in minutes) by pipe 'A' to fill the tank completely.Solution
Let the efficiency of pipe 'C' be 'x' litres/hour.
So, total capacity of the tank = '25x' litres.
Efficiency of pipe 'A' = x × 5 × 5 = '25x' litres/hour
So, time taken by pipe 'A' to fill the tank = 25x / 25x = 1 hour
And, time taken by pipe 'C' to fill 60% of the tank = (25x × 0.6) / x = 15 hours
So, required difference = 15 - 1 = 14 hours = 14 × 60 = 840 minutes
Find the sum of all natural numbers less than 1,000 that are divisible by both 3 and 5 but not by 7.
A person had to multiply two numbers. Instead of multiplying by 46, the person multiplied by 64, and the product went up by 360. What is the raised pro...
- The sum of two numbers is 30 whereas the sum of their reciprocals is (12/5). Find the square of the product of the two numbers.
Find the remainder when 2⁵⁷ is divided by 5.
Find the least number that should be added to 1240 so that it is exactly divisible by 65.
What is the remainder when the expression 289n+147 is divided by 17?
In a school a total of 4,900 pencils were distributed among all the students in the school. The pencils were distributed in such a way that number of pe...
A = (5/2) × B and C = (1/10) × A. If (A + B + C) = 255, then determine the value of (7C – B).
find the value of this?