πŸ“’ Too many exams? Don’t know which one suits you best? Book Your Free Expert πŸ‘‰ call Now!


    Question

    Pipe 'A' takes 18 minutes to fill half the tank. Pipe

    'B' is 3 times as efficient. What percentage of the tank will both fill in 9 minutes?
    A 50% Correct Answer Incorrect Answer
    B 75% Correct Answer Incorrect Answer
    C 80% Correct Answer Incorrect Answer
    D 100% Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    Full tank time = 18 Γ— 2 = 36 minutes Efficiency of pipe 'A' = x units/min Tank capacity = 36x units Pipe 'B' efficiency = 3x units/min Work in 9 minutes = (x + 3x) Γ— 9 = 36x units Percentage = (36x / 36x) Γ— 100 = 100%

    Practice Next
    ask-question