Question
Pipe A can fill a tank in 50% less time than it takes
pipe B to empty it, while pipe C can fill the same tank in 25% less time than pipe B's emptying duration. If pipe B requires 60 hours to drain the tank completely, how long will it take to fill the tank to 70% of its capacity when pipes A, B, and C operate simultaneously?Solution
Time taken by pipe A alone to fill the empty tank = 60 × 0.50 = 30 hours Time taken by pipe C alone to fill the empty tank = 60 × 0.75 = 45 hours Let the capacity of the tank = 180 litres (LCM of 30, 45 and 60) Quantity of water filled by pipe A alone in one hour = 180/30 = 6 litres Quantity of water filled by pipe C alone in one hour = 180/45 = 4 litres Quantity of water taken out by pipe B alone in one hour = 180/60 = 3 litres So the time taken to fill 70% of the tank = (0.70 × 180)/(6 + 4 – 3) = 18 hours
- In a family, there are only six members, S is the brother-in-law of T. T is the brother of Q. U is the father of Q. R is the paternal uncle of Q. V is the ...
How is G related to L?
N is the mother of O. O is the mother of Q. Q is the brother of P. P is married to R's daughter. S is the son of R. T is the only sister of S. How is O ...
How C related to F?
How is U related to A?
How is B related to D?
How is M related to H?
If U has only one daughter, then how many male members are there in the family?
Which of the following combinations of person is not a married couple?
Pointing to a person in a picture, Lokesh, who is a male, said, "She is the daughter of my father's daughter's son's mother". How is the person in the ...