Start learning 50% faster. Sign in now
Get Started with ixamBee
Start learning 50% faster. Sign in nowATQ, Calculate Aisha's Total Expenses Aisha's monthly income: Rs. 75,200 House rent: 13% of 75,200 = 9,776 Food: 18% of 75,200 = 13,536 Education: 22% of 75,200 = 16,544 Other expenses: 25% of 75,200 = 18,800 Total expenses for Aisha: 9,776+13,536+16,544+18,800=58,656 Calculate Tom's Total Expenses Tom's monthly income: Rs. 82,000 House rent: 14% of 82,000 = 11,480 Food: 21% of 82,000 = 17,220 Education: 15% of 82,000 = 12,300 Other expenses: 22% of 82,000 = 18,040 Total expenses for Tom: 11,480+17,220+12,300+18,040=59,040 Calculate Savings Aisha's savings: 75,200−58,656=16,544 Tom's savings: 82,000−59,040=22,960 Calculate Difference in Savings: 22,960−16,544=6,416 Difference between the savings of Tom and Aisha is Rs. 6,416.
Among four of the following an earthquake is not known as
Army Day is celebrated on:
The headquarters of the Indian Space Research Organisation (ISRO) is in:
Which metal did humans utilize first?
Identify the rock that is not of igneous origin.
If an Atal Pension Yojana subscriber dies before reaching the age of 60, who is eligible to receive the pension benefits?
Company is perpetual or a going concern
Bandipur National Park is located in which Indian state?
What was the total inflow of NRI deposits between April and August 2024 according to RBI data?
Green Park stadium is located in ________