Question
A shopkeeper acquires 24 pens at Rs. 900 each and 12
geometry boxes at Rs. 300 each. Later, he sells 2 pens to each of the 12 students, presenting them with a free geometry box. To secure a 12% profit on the overall transaction, determine the percentage above the cost price at which he should sell the pens.Solution
ATQ, Cost Price of two pens and a Geometry box = 900 × 2 + 300 = 1800 + 300 = Rs.2100 Profit to be earned = 12% So, selling price = 1.12 × 2100 = Rs. 2352 Thus, selling price of one pen = 2352/2 = Rs. 1176 Therefore, required percentage increase over cost price = {(1176 – 900)/900} × 100 = 30.67%
'Sindhu' variety of mango is a cross of
Which one of the following terminology for viruses which feed on bacteria?
Select the correct sequence of organs in the alimentary canal of insects, starting from mouth-
(A). Ileum
(B). Oesophagous
(C). Cro...
Punjab Chhuhara is a variety of:
Which of the following terms specifically refers to the practice of rearing stingless bees?
Which test is used when sample size is large (>30) and population standard deviation is known?
Orange coloured varieties in carrot is rich source of
Which of the following is considered as power house of the cell?
Floor space required for a cow in a covered space in sq. feet?Â
Jaya, a high yielding variety developed in India which outyield both its parent was a cross betweenÂ