ЁЯУв Too many exams? DonтАЩt know which one suits you best? Book Your Free Expert ЁЯСЙ call Now!


    Question

    The earnings ratio of individuals 'P' and 'Q' stands at

    5:3, respectively. 'P' manages to save 20% of their income, which is precisely 80% of what 'Q' saves. Calculate the intricate ratio of the expenditures incurred by 'P' and 'Q', respectively.
    A 16:3 Correct Answer Incorrect Answer
    B 16:9 Correct Answer Incorrect Answer
    C 16:13 Correct Answer Incorrect Answer
    D 16:7 Correct Answer Incorrect Answer

    Solution

    ATQ, Let the incomes of тАШPтАЩ and тАШQтАЩ be Rs. тАШ5aтАЩ and Rs. тАШ3aтАЩ, respectively Savings of тАШPтАЩ = 0.2 ├Ч 5a = Rs. a Therefore, savings of тАШQтАЩ = a/0.8 = Rs. 1.25a Expenditure of тАШPтАЩ = 5a тАУ a = Rs. 4a Expenditure of тАШQтАЩ = 3a тАУ 1.25a = Rs. 1.75a Required ratio = 4a:1.75a = 400a:175a = 16:7

    Practice Next
    More Percentage Questions

    Relevant for Exams:

    ask-question